Az európaiak minden évben több napsütést látnak, ez a tendencia hozzájárult ahhoz, hogy 2022 a kontinens második legmelegebb éve az eddigi adatok szerint. És bár ez az aszály, az erdőtüzek és az egészséget veszélyeztető hőstressz fokozott kockázatát jelenti, új távlatokat nyitott meg a megújuló energiaforrások előtt is.
„Valóban feltérképezetlen területre költözünk” – mondta a szervezet igazgatója. Carlo Buontempo, az EU Kopernikusz éghajlatváltozási szolgálata nyilatkozott újságíróknak az éves európai éghajlat-jelentés közzétételéről. A 2022-es évet „újabb rekordévnek minősítette az üvegházhatású gázok koncentrációja, a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok, az erdőtüzek és a csapadék mennyisége tekintetében, amelyek mind az ökoszisztémákra, mind a közösségre érezhető hatást gyakoroltak az egész kontinensen.”
Az ebben a hónapban közzétett tanulmány kimutatta, hogy a napsugárzás Európa-szerte az elmúlt 40 év legmagasabb szintjét érte el, ami a napsugárzás folyamatos növekedését tükrözi. napsütéses órák és csökkenő felhőzet az évtizedek során.
Napenergia előállítása az Alpokban
Tavaly a kontinensen az átlagosnál 130 napsütéses órával több volt – ez a növekedés főként január és július között volt tapasztalható, amikor Európa nagy része az éghajlatváltozás miatti magas nyomású légköri rendszerek csapdájába esett. Ez száraz, napos időt és hosszan tartó szárazságot eredményezett. A levegőszennyezés csökkentésére irányuló erőfeszítések, amelyek hozzájárulhatnak a felhőtermeléshez, szintén szerepet játszottak a felhőzet csökkentésében, és több napsütést eredményeztek.
Európa egyes régiói – Németország, Franciaország, Belgium, Hollandia , Svájcban, Észtországban és Délkelet-Európa egyes részein – még nagyobb növekedést tapasztaltak, így ezek a területek a tipikusan dél-spanyolországi napsütéses időjárással azonos szintre kerültek. Ezzel szemben Spanyolországban és Portugáliában az átlag alatti napsütés volt 2022-ben, részben az Ibériai-félsziget feletti kissé magasabb felhőzetnek köszönhetően.
A több napsütés azt jelentette, hogy a Kopernikusz számításai szerint a lehetséges napelemes fotovoltaikus energiatermelés Európa nagy részén észrevehetően magasabb volt a szokásosnál . Ez potenciálisan jó hír az európai napenergia-ágazat számára, amely tavaly az EU villamosenergia-mixének 7,3%-át tette ki, szemben a 2021-es 6%-kal, az Ember éghajlat-elemző műhely szerint
„Van egy egyértelmű tendencia a megfigyelésekben, amely legalább részben tükröződik az éghajlati előrejelzésekben” – mondta Buontempo a DW-nek. „Egyébként Európa önellátóvá válásának lehetősége a megújuló energia tekintetében sokkal inkább függ a beépített kapacitástól és annak időbeli alakulásától, mint az éghajlattól.”
A Kopernikusz által bemutatott adatok csak beszámolt a változó éghajlati viszonyokról, és nem vette figyelembe a napenergia-termelés növekedését Európa-szerte. A SolarPower Europe ipari csoport decemberi jelentése azonban kimutatta, hogy a 27 EU-tagállam 2022-ben 41,4 gigawatt új napenergia-infrastruktúrával bővítette a hálózatot, ami több mint kétszerese annak, amit mindössze két évvel korábban telepítettek.
” A tavalyi év egy újabb rekordév volt a napenergia terén” – mondta Dries Acke, a SolarPower Europe politikai igazgatója, hozzátéve, hogy az energiaválság is szerepet játszott. „Még mindig vannak olyan domináns országaink, mint Spanyolország, Németország, hagyományosan erős napenergia-országok, de Európa-szerte valódi elterjedést tapasztaltunk.”
Acke elismerte, hogy a napsütéses órák növekedése fellendítené a napenergia-ipart, de azt mondta a DW-nek, hogy a gyors növekedés elsősorban más tényezőknek köszönhető. „Sokkal inkább a technológia hatékonysága és általában a költségcsökkentés, valamint a napenergiában rejlő lehetőségek fokozott tudatosítása és a technológia megismerése vezérli.”
Ez is segített, Acke hozzátette, hogy azok az országok, amelyek hagyományosan nem voltak a napenergia fő piacai, kezdték meglátni a lehetőségeket, túltekintve azon az általános felfogáson, hogy a napenergiának csak a napos, sivatagi régiókban van értelme. Rámutatott például Dánia és Svédország feltörekvő piacaira, amelyek tavaly 1,5, illetve 1,1 gigawattal bővítették a hálózatot.
„Ez Svédország és Dánia a 10 legjobb ország közé tartozik [ami az országot illeti] újonnan telepített napelem Európában. Hasonló mozgást látunk az Egyesült Királyságban, Írországban, Norvégiában és Finnországban.”
Ebbe beletartozik a napenergia-termelés minden mellékes előnyének felismerése is, különösen ami a gazdálkodást illeti. Acke kiemelte, hogyan lehetne napelemekkel árnyékolni a növényeket, megvédeni őket a szélsőséges hőségtől, valamint csökkenteni a mezőkből és a víztározókból származó párolgást. Elmondta, hogy az elmúlt években a gazdálkodók kezdték megérteni a napenergiára való átállás gazdasági előnyeit.
„A gazdálkodók is értékesíthetik ezt az áramot” – mondta Acke. „Növekszik az egy hektárnyi földből származó bevétel, mind a mezőgazdasági hozam, mind az elektromosság szempontjából.”
Szerkesztette: Tamsin Walker