A napenergia hasznosítása egyre népszerűbbé válik a fenntartható energiaforrások iránti növekvő igény miatt. Két olyan technológia, amelyek segítségével napenergiát lehet hasznosítani, a napelem és a napkollektor. Sokan azonban összetévesztik ezeket a két eszközt, pedig lényeges különbségek vannak közöttük.
A napelemek olyan eszközök, amelyek napfény energiáját alakítják át elektromos energiává. Ezek a panelek általában szilícium alapú anyagokból készülnek, és a napfény hatására keletkező elektromos áramot egy inverter segítségével lehet átalakítani használható árammá. A napelemek általában tetőre vagy más felületekre szerelhetők fel, és nagyobb mennyiségben telepítve akár egy egész ház vagy épület energiaellátását is biztosíthatják.
A napkollektorok viszont nem elektromos energiát állítanak elő, hanem hőenergiát. Ezek a panelek általában fémlemezekből vagy üvegcsövekből állnak, és a napfény hatására melegítik fel a bennük áramló folyadékot. Ez a melegített folyadék aztán használható lehet fűtésre vagy melegvíz előállítására. A napkollektorok általában tetőre vagy más felületekre szerelhetők fel, és nagyobb mennyiségben telepítve akár egy egész épület fűtését is biztosíthatják.
Összességében tehát a fő különbség a napelem és a napkollektor között az, hogy az egyik elektromos energiát, míg a másik hőenergiát állít elő. Mindkét technológia rendkívül hasznos és környezetbarát, és mindkettő segítségével csökkenthetjük az energiafelhasználásunkat és a szén-dioxid kibocsátásunkat. Érdemes tehát alaposan átgondolni, hogy melyik technológiát választjuk, és hogyan tudjuk a legjobban kihasználni a napenergia adta lehetőségeket.